BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Vägglampetter 2233568
*
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 mars 2003
kl 16:00:00
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
3249 Altarljusstakar
Ett par, mässing. Höjd: 77 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:42
-
3363 Appliquer
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skul..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:19
-
3345 Appliquer
ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:10
-
3162 Kandelaber
metall, "Quist". Höjd: 49 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:19
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:58
-
3299 Kandelabrar
Ett par, Sent 1800-tal, prismor. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:21
*
Vägglampetter
nr 223 3568
Vägglampetter
1 par, mässing/spegel
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 17 mars 2003 |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
3249 Altarljusstakar
Ett par, mässing. Höjd: 77 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:42 -
3363 Appliquer
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skul..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:19 -
3345 Appliquer
ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:10
-
3162 Kandelaber
metall, "Quist". Höjd: 49 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:19 -
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:58 -
3299 Kandelabrar
Ett par, Sent 1800-tal, prismor. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:21